Вітаю Вас Гість!
Четвер, 09.02.2023, 04:51
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Форма входу

Наше опитування

Яким проблемам інвалідів слід приділити увагу на нашому сайті
Всього відповідей: 129

Пошук

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Законодавча база щодо інвалідів » Нарахування лікарняних

Нарахування лікарняних
Консультації

Яким чином нараховуються та виплачуються лікарняні? Якщо працівник отримав ушкодження здоров’я в наслідок власної недбалості, або умисних дій, чи має право роботодавець не оплачувати лікарняні?

Підставою для призначення допомоги у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Якщо, крім основного місця роботи, працівник виконує роботи і за сумісництвом, виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності за основним місцем роботи провадиться на підставі листка непрацездатності, а за сумісництвом – на підставі його копії, засвідченої підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи. Інші документи не можуть бути підставою для призначення цього виду допомоги.
Право на допомогу виникає, якщо тимчасова непрацездатність настала в період роботи, включаючи перший день роботи і день звільнення. Якщо працівник захворів в останній день роботи, листок непрацездатності, виданий з цього дня, оплачується на загальних підставах. Якщо особа захворіла після звільнення з роботи, допомога по тимчасовій непрацездатності не надається (надання допомоги законом не передбачено).
Строків звернення за допомогою по тимчасовій непрацездатності законом не встановлено. Допомога по тимчасовій непрацездатності видається з першого дня втрати працездатності до її поновлення або встановлення інвалідності, навіть якщо працівник у цей час був звільнений.
У разі коли працівник став до роботи раніше строку закінчення тимчасової непрацездатності, допомога надається до дня фактичного виходу працівника на роботу.
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 11 січня 2001 року № 2213 перші п'ять днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, оплачуються власником або уповноваженим ним органом за рахунок коштів підприємства за основним місцем роботи. Такий порядок оплати передбачено лише до підпункту 1 частини першої статті 35 Закону № 2240, тобто в разі захворювання застрахованої особи.
Оплата листків непрацездатності, починаючи з першого дня захворювання, здійснюється за рахунок коштів соціального страхування в разі настання страхових випадків, передбачених пунктами 2–8 частини першої статті 35 Закону № 2240, а саме:
- у разі необхідності догляду за хворою дитиною;
- необхідності догляду за хворим членом сім'ї;
- догляду за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом віком до 18 років у разі хвороби матері або іншої особи, яка доглядає за цією дитиною;
- карантину, накладеного органами санітарно-епідеміологічної служби;
- тимчасового переведення застрахованої особи відповідно до медичного висновку на легшу, нижчеоплачувану роботу;
- протезування з поміщенням у стаціонар протезно-ортопедичного підприємства; санаторно-курортного лікування.
Для нарахування лікарняних перших п’яти днів тимчасової непрацездатності необхідно обчислити середньоденну заробітну плату шляхом ділення доходу, що бере участь у розрахунку середнього заробітку, на кількість робочих днів у розрахунковому періоді (6 місяців).
Розрахунок середньої заробітної плати для оплати перших п’яти днів провадиться в порядку, встановленому Порядком № 1266.
Так до доходу, що бере участь у розрахунку середнього заробітку, враховуються виплати, що відповідають даним вимогам:
– згідно з Інструкцією № 5 виплати повинні включатися до фонду оплати праці (фонд основної або додаткової заробітної плати, або до складу інших заохочувальних і компенсаційних виплат);
– із цих виплат сплачувалися внески до ФТВП;
– вони обкладалися прибутковим податком з громадян (податком з доходів);
– виплати, що враховуються при розрахунку середньої зарплати, не повинні перевищувати граничних витрат на оплату праці, з яких справлялися внески до соціальних фондів;
– ці виплати здійснено за відпрацьований час.
Визначення суми лікарняних, згідно з п. 20 Порядку № 1266, розраховується шляхом множення суми денної (годинної) виплати, розмір якої встановлюється у відсотках середньоденної (середньогодинної) заробітної плати (доходу) залежно від страхового стажу, якщо наявність його передбачено законодавством, на кількість днів (годин), які підлягають оплаті
Відсоток від середнього заробітку, що застосовується при обчисленні «лікарняних», установлено на сьогодні ст. 37 Закону № 2240, відповідно до якої допомога по ТВП виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
- 60 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж до п'яти років;
- 80 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж від п'яти до восьми років;
- 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, які мають страховий стаж понад вісім років;
- 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу) - застрахованим особам, віднесеним до 1 - 4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; одному з батьків або особі, що їх замінює та доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи; ветеранам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України "Про жертви нацистських переслідувань", донорам, які мають право на пільгу, передбачену статтею 10 Закону України "Про донорство крові та її компонентів".
Чинним законодавством у сфері соціального страхування передбачено необхідність для підприємств оплачувати за рахунок власних коштів працівникам перші п’ять днів тимчасової непрацездатності. Порядок оплати цих днів тимчасової непрацездатності регулюється Порядком № 439.
Слід зауважити, що суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності не можна назвати допомогою по соціальному страхуванню, тому що такі виплати провадяться за рахунок коштів роботодавця, а не за рахунок коштів Фонду з тимчасової втрати працездатності.
Виділимо основні правила оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності.
По-перше, перші п’ять днів оплачуються в тому ж розмірі, що й подальший період тимчасової непрацездатності, що фінансується за рахунок коштів Фонду з тимчасової втрати працездатності. Наприклад, якщо допомога виплачується в розмірі 60 % середньої заробітної плати, то в такому ж же розмірі провадиться і оплата перших п’яти днів.
По-друге, розрахунок середньої заробітної плати для оплати перших п’яти днів провадиться в порядку, встановленому Порядком № 1266.
По-третє, такі суми підприємство має право віднести до складу валових витрат на підставі пп. 5.6.2 ст. 5 Закону про податок на прибуток як обов’язкові виплати, передбачені законодавством.
По-четверте, роботодавець зобов’язаний оплатити робочі дні (години) за графіком роботи підприємства, що припадають на перші п’ять календарних днів тимчасової непрацездатності.
Ураховуючи, що сума «лікарняних» не включається до фонду оплати праці, правомірно зробити висновок, що на такі суми підприємство не здійснює нарахування внесків до соціальних фондів (крім Пенсійного). З цієї ж причини із суми «лікарняних» не провадяться утримання внесків до таких фондів.

Якщо працівник, працюючи на підприємстві, дістав травму і його забрали в лікарню чи він звернувся до лікаря, то з його слів лікар видає листок непрацездатності, в якому зазначає причини непрацездатності – код 4 – нещасний випадок на виробництві.
Згідно порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1112 на підприємстві створюється комісія, яка розслідує даний випадок і по закінченні розслідування складає акт. Якщо комісія, під час розслідування, дійшла висновку і ухвалила рішення, що це сталося через якесь порушення чи з корисливих міркувань, тобто травму, яку дістав працівник, не можна визнати нещасним випадком на виробництві, то складають акт форми НПВ, якщо ж комісія дійшла протилежного висновку, то складаються акти Н-1 і Н-5 про нещасний випадок на виробництві і розслідування цього нещасного випадку на виробництві. В першому випадку листок непрацездатності оплачується на загальних підставах – лише перші п'ять днів листка непрацездатності передбачено оплачувати за рахунок коштів підприємства, залежно від тривалості страхового стажу і середньої заробітної плати, а в другому - оплачується Фондом від нещасного випадку на виробництві та профзахворювань України.
Комісії слід звернути увагу на те, що статтею 36 Закону № 2240 передбачено випадки, коли допомога по тимчасовій непрацездатності не призначається:
• у разі одержання застрахованою особою травм чи захворювання при вчиненні нею злочину;
• у разі навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю з метою ухилення від роботи чи інших обов'язків або симуляції хвороби;
• за час перебування під арештом і за час проведення судово-медичної експертизи;
• за час примусового лікування, призначеного за постановою суду;
• у разі тимчасової непрацездатності у зв'язку із захворюванням або травмою, що сталися внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або дій, пов'язаних з таким сп'янінням;
• за період перебування застрахованої особи у відпустці без збереження заробітної плати, творчій відпустці, додатковій відпустці у зв'язку з навчанням.
Передбачено також, що застраховані особи, які в період отримання допомоги по тимчасовій непрацездатності порушують режим, встановлений для них лікарем, або не з'являються без поважних причин у призначений строк на медичний огляд, у т. ч. на ЛКК чи МСЕК, втрачають право на цю допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлюється рішенням комісії.
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати.
У разі ліквідації (реорганізації) підприємства допомога по тимчасовій непрацездатності за страховими випадками, які настали до ліквідації підприємства (реорганізації), виплачується застрахованим особам їх правонаступником, а в разі відсутності правонаступника – виконавчою дирекцією відділення Фонду за місцем реєстрації ліквідованого підприємства.

Статья опубликована 16:42 13.02.09
Категорія: Нарахування лікарняних | Додав: Moder (13.07.2012)
Переглядів: 21930 | Рейтинг: 2.2/4
Всього коментарів: 0