Вітаю Вас Гість!
Четвер, 09.01.2025, 19:04
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Категорії розділу

Форма входу

Наше опитування

Яким проблемам інвалідів слід приділити увагу на нашому сайті
Всього відповідей: 131

Пошук

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Законодавча база щодо інвалідів » Нормативні стандарти щодо доступності інвалідів

Пояснювальна записка
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до другої редакції ДБН "Благоустрій територій”

Підстава для розробки НД
Нормативний документ розробляється на підставі Закону України "Про благоустрій населених пунктів” від 06.09.05 № 2807-IV у відповідності з узгодженим технічним завданням на розробку ДБН "Благоустрій територій”.
Призначення і завдання НД
Кінцевим результатом розробки є створення нового нормативного документу ДБН "Благоустрій територій”, яким будуть встановлені основні вимоги, які необхідно враховувати під час виконання та приймання робіт з благоустрою територій, що визначені Законом України "Про благоустрій населених пунктів” як об’єкти у сфері благоустрою населених пунктів, а саме:
1) території загального користування;
2) прибудинкові території;
3) території будівель та споруд інженерного захисту територій;
4) території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору.
Завдання, які треба розв’язати, застосовуючи цей документ:
 комплексний підхід до благоустрою територій, що здійснюється на території населеного пункту, з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля;
 застосування сучасних прогресивних та ефективних технологій у сфері благоустрою територій населених пунктів: підготовки територій до забудови, виконання робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму тощо.
Державні будівельні норми "Благоустрій територій” відносять до Г1 "Організаційно-методичні, економічні і технічні нормативи”.
Застосування розроблюваного документу дасть такі переваги:
 наявність критеріїв щодо комплексного благоустрою під час приймання в експлуатацію об’єктів нового будівництва, реконструкції та капітального ремонту будівель чи споруд;
 можливість належним чином впорядковувати території населених пунктів під час їх підготовки до забудови та після здійснення будівництва об’єктів громадського та господарського призначення;
 можливість поліпшити умови щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля під час проведення на територіях населених пунктів комплексу робіт із улаштування (відновлення) покриття доріг і тротуарів, озеленення, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території;
 належне утримання та раціональне використання територій населених пунктів.
Нормативний документ сприятиме розв’язанню такого пріоритетного питання, як забезпечення комфортних умов для життєдіяльності людини, а також безпеки життя та здоров’я людей, тварин, охорони рослин, майна та довкілля.
Характеристика об’єкта нормування
Основні вимоги щодо організації будівельних робіт викладені у ДБН А.3.1-5-96. Цей документ був розроблений на заміну СНиП 3.01.01.85, який в свою чергу замінював цілий комплекс нормативних документів, пов’язаних з організацією та виконанням будівельних робіт, а саме: СНиП III-1-76 Организация строительного производства, СНиП III-А.2-62 Индустриализация строительства. Основные положения, СНиП III-А.4-62 Комплексная механизация и автоматизация в строительстве. Основные положения, СНиП III-А.5-62 Организация материально-технического хозяйства. Основные положения. (п. 6 СНиП III-А.1), СНиП III-А.6-62 Организационно-техническая подготовка к строительству. Основные положения, СНиП III-А.7-62 Организация труда. Основные положения, СНиП III-А.8-62 Оперативное планирование и диспетчеризация. Основные положения, СНиП III-К.1-62 Жилые и общественные комплексы, здания и сооружения. Правила организации строительства и приемки в эксплуатацию, СН 306-65 Указания по проектированию поточного строительства промышленных предприятий, СН 47-74 Инструкция по разработке проектов организации строительства и проектов производства работ, СН 370-78 Инструкция по организации оперативно-диспетчерского управления строительным производством.
Проте вимоги до благоустрою територій, які були розроблені ще у 1975 році (СНиП ІІІ-10-75 "Благоустройство территорий”), залишилися незмінними.
З метою поліпшення стану довкілля, озеленення і приведення у належний санітарний стан населених пунктів та прилеглих до них територій у 2005 році був прийнятий базовий нормативно-правовий акт – Закон України "Про благоустрій населених пунктів”. Цей Закон визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Прийнято також ряд інших важливих підзаконних нормативно-правових актів з питань благоустрою. Однак досі існує низка питань, пов’язаних з благоустроєм населених пунктів, які потребують нагального вирішення: низька якість благоустрою міської території, застосування неякісних будівельних матеріалів, аварійні і планові розкопування на інженерних комунікаціях, порушення технології проведення відновних робіт з благоустрою, виконання робіт з утримання і озеленення території на неякісному рівні, нестача техніки на підприємствах, що займаються прибиранням і утриманням територій населених пунктів, забруднення водоймищ неочищеними дощовими стоками, наявність неосвоєних, покинутих територій тощо.
У сучасних умовах інтенсивного соціально-економічного розвитку населених пунктів, перетворення їх планувальної структури, масової реконструкції забудови, формування ринку житла вирішення проблем комплексного благоустрою територій населених пунктів повинне враховувати аспекти, пов’язані з оздоровленням навколишнього середовища, поліпшенням санітарно-гігієнічних умов житлових зон, забезпеченням сприятливого екологічного стану території.
Згідно із Законом України "Про благоустрій населених пунктів” благоустрій населених пунктів – це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території населених пунктів, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Поняття "благоустрій території населених пунктів” включає до свого змісту роботи з будівництва, реконструкції, ремонту і утримання вулично-дорожньої мережі, мостів, тунелів, шляхопроводів, утримання і розвитку мереж освітлення, утримання рекреаційних зон, озеленення територій населених пунктів, утримання громадських туалетів, утримання і розвитку об’єктів зливової каналізації, комплексного розвитку прибудинкових територій тощо.
Розроблений нормативний документ включає такі розділи:
1. Сфера застосування.
2. Нормативні посилання.
3. Терміни та визначення.
4. Загальні положення.
5. Благоустрій територій загального користування.
6. Благоустрій прибудинкових територій.
7. Благоустрій території будівель та споруд інженерного захисту територій.
8. Благоустрій території підприємств, установ, організацій.
9. Вимоги до проектування елементів благоустрою.
10. Охорона навколишнього природного середовища.
У розділах 5 – 10 розкривається наступне:
Благоустрій територій загального користування – викладаються вимоги до благоустрою парків, садів, рекреаційних зон, скверів, майданчиків, майданів, площ, бульварів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, дитячих майданчиків, спортивних майданчиків, майданчиків для дресирування собак, місць та зон вигулу тварин.
Благоустрій прибудинкових територій – викладаються вимоги до благоустрою прибудинкових територій.
Благоустрій територій будівель та споруд інженерного захисту – викладаються вимоги до благоустрою територій будівель та споруд інженерного захисту.
Благоустрій територій підприємств, установ, організацій – викладаються вимоги до благоустрою територій підприємств, установ, організацій.
Вимоги до проектування елементів благоустрою – викладаються вимоги до проектування покриттів, будівель та споруд системи збирання і вивезення відходів, будівель та споруд системи інженерного захисту території, обладнання дитячих, спортивних та інших майданчиків, малих архітектурних форм, сполучення поверхонь, огороджень.
Охорона навколишнього природного середовища. – викладаються питання захисту навколишнього природного середовища та раціонального використання природних ресурсів шляхом використання відповідних санітарно-захисних, природоохоронних, інженерних та технічних заходів, які унеможливлюють негативний вплив на навколишнє природне середовище відповідно до сучасних екологічних вимог.
У нормативному документі подані терміни і визначення та перелік нормативних документів, на які у тексті зроблено посилання.
В Україні чинні такі нормативні документи:
а) міжнародні:
не надано чинності в Україні;
б) міжвідомчі:
не надано чинності в Україні;
в) інші документи:
Закон України "Про благоустрій населених пунктів” від 06.09.05 № 2807 – ІV.
Показники, нормативи, характеристики, положення встановлено на підставі:
Земельний кодекс України від 25.10.2001 № 2768 – ІІІ.
Закон України "Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” від 29.11.01 № 2866-ІІІ.
Закон України "Про охорону земель” від 19.06.03 № 962 – ІV.
Закон України "Про охорону культурної спадщини” від 08.06.00 № 1805 – ІІІ.
Закон України "Про благоустрій населених пунктів” від 06.09.05 № 2807 – ІV.
Закон України "Про автомобільні дороги” від 08.09.05 № 2862 – ІV.
ДСТУ 2587-94 Розмітка дорожня. Технічні вимоги. Методи контролю. Правила застосування.
ДСТУ 2734-94 Огородження дорожні тросового типу. Загальні технічні умови.
ДСТУ 2735-94 Огородження дорожні і напрямні пристрої. Правила використання. Вимоги безпеки дорожнього руху.
ДСТУ 3587-97 Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану.
ДСТУ 4100-02 Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила користування.
ДСТУ Б А.2.4-6-95 (ГОСТ 21.508-93) СПДБ. Правила виконання робочої документації генеральних планів підприємств, споруд та житлово-цивільних об’єктів.
ДСТУ Б В.2.5-26:2005 Люки оглядових колодязів і дощоприймачі зливостічних колодязів. Технічні умови.
ДБН 360-92** Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень.
ДБН А.2.2-1-2003 Проектування. Склад і зміст матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) при проектування і будівництві підприємств, будинків і споруд.
ДБН А 2.2-3 -2004 Проектування. Склад, порядок розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва.
ДБН А.3.1-5-96 Управління, організація і технологія. Організація будівельного виробництва.
ДБН Б.2.4-1-94 Планування і забудова сільських поселень.
ДБН Б.2.2-1-2008 Планування і забудова міст, селищ і функціональних територій. Кладовища, крематорії та колумбарії. Основи проектування.
ДБН В.1.1-3-97 Захист від небезпечних геологічних процесів. Інженерний захист територій, будинків і споруд від зсувів і обвалів.
ДБН В.1.1-7-2002 Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва.
ДБН В.2.2-3-97 Будинки і споруди. Будинки та споруди навчальних закладів.
ДБН В.2.2-4-97 Будинки і споруди. Будинки та споруди дитячих дошкільних закладів.
ДБН В.2.2-13-2003 Будинки і споруди. Спортивні та фізкультурно-оздоровчі споруди.
ДБН В.2.2-9-99 Будинки і споруди. Громадські будинки і споруди. Основні положення.
ДБН В.2.2-17:2006 Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення.
ДБН В.2.3-4:2007 Споруди транспорту. Автомобільні дороги. Частина І. Проектування., Частина II. Будівництво.
ДБН В.2.3-5-2001 Споруди транспорту. Вулиці та дороги населених пунктів.
ДБН В.2.5-13-98 Інженерне обладнання будинків i споруд. Пожежна автоматика будинків i споруд.
ДБН В.2.5-15:2007 Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів.
ДБН В.2.5-28-2006 Природне і штучне освітлення.
ДБН В.3.2-1-2004 Реставраційні, консерваційні та ремонтні роботи на пам’ятках культурної спадщини.
ДСП № 173-96 Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів.
ДСанПіН № 383-96 Вода питна. Гігієнічні вимоги до якості води централізованого господарсько-питного водопостачання.
ДСанПіН 2.2.2.028-99 Гігієнічні вимоги щодо облаштування і утримання кладовищ в населених пунктах України.
СанПиН 2605-82 Санитарные нормы и правила обеспечения инсоляцией жилых и общественных зданий и территории жилой застройки. (Санітарні норми і правила забезпечення інсоляцією житлових та громадських будинків і території житлової забудови.)
СанПиН 4630-88 Санитарные правила и нормы охраны поверхностных вод от загрязнений. (Санітарні норми та правила охорони поверхових вод від забруднень.)
СНиП ІІ-12-77 Защита от шума. (Захист від шуму.)
СНиП ІІ-89-80 Генеральные планы промышленных предприятий. (Генеральні плани промислових підприємств.)
СНиП 2.01.15-90 Инженерная защита территорий, зданий и сооружений от опасных геологических процессов. Основные положения проектирования. (Інженерний захист територій, зданій та споруд від небезпечних геологічних процесів. Основи проектування.)
СНиП 2.04.03-85 Канализация. Наружные сети и сооружения. (Каналізація. Зовнішні мережі і споруди.)
СНиП 3.02.01-87 Земляные сооружения, основания и фундаменты. (Земляні споруди, основи та фундаменти.)
СНиП 3.05.06-85 Электротехнические устройства. (Електротехнічні пристрої.)
СН 441-72 Указания по проектированию ограждений площадок и участков предприятий, зданий и сооружений. (Вказівки з проектування огороджень майданчиків і ділянок підприємств, будівель і споруд.)
НАПБ А.01.001-2004 Правила пожежної безпеки в Україні.
НПАОП 40.1-1.32-01 Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок.
НПАОП 0.00-4.02-04 Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.
ГОСТ 17.1.5.02-80 Охрана природы. Гидросфера. Гигиенические требования к зонам рекреации водных объектов. (Охорона природи. Гідросфера. Гігієнічні вимоги до зон рекреації водних об’єктів.)
ГОСТ 25458-82 Опоры деревянные дорожных знаков. Технические условия. (Опори дерев’яні дорожніх знаків. Технічні умови.)
ГОСТ 25459-82 Опоры железобетонные дорожных знаков. Технические условия. (Опори залізобетонні дорожніх знаків. Технічні умови.)
ГОСТ 26804-86 Ограждения дорожные металлические барьерного типа. Технические условия. (Огорожі дорожні металеві бар’єрного типу. Технічні умови.)
ГОСТ 21.508-93 Правила выполнения рабочей документации генеральных планов предприятий, сооружений и жилищно-гражданских объектов. (Правила виконання робочої документації генеральних планів підприємств, споруд і житлово-цивільних об’єктів).
Надання чинності, упровадження, дата першої перевірки і періодичність перевірок.
Дата надання чинності – 2009 рік.
Передбачений термін першої перевірки – 2013 рік.
Періодичність перевірок стандарту – кожні 5 років.
Взаємозв’язок з іншими нормативними документами
Нормативний документ розроблено відповідно до вимог ДСТУ 1.5:2003 "Правила побудови, викладання, оформлення та вимоги до змісту нормативних документів”, а також ДБН А.1.1-2-93 ССНБ. Порядок розробки, вимоги до побудови, викладу та оформлення нормативних документів.
У взаємозв’язку з нормативними документами України:
1 "Порядок утримання кладовищ та інших місць поховань”, затверджений наказом Держжитлокомунгоспу України від 19.11.03 № 193, зареєстрований у Мін’юсті 6.09.04 за № 1113/9712
2 "Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України”, затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 10.04.06 № 105, зареєстровані у Мін’юсті 27.07.2006 за № 880/12754.
3. "Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами”, постанова Кабінету Міністрів України від 29.12.03 № 2067.
4. "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій”, наказ Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.05 № 76.
5. ПУЭ "Правила устройства электроустановок” (ПУЕ "Правила улаштування електроустановок”).
Відомості про розсилання на відгук
Були отримані відгуки від:
Чернівецької обласної державної адміністрації (лист №02-00/126 від 24.01.09);
Донецької обласної державної адміністрації (лист №55-11 від 10.02.09);
МЖКГ Автономної республіки Крим. Кримське Республіканське підприємство "Проектно-вишикувальний інститут "Кримпроектреконструкція” (лист № 43 від 29.01.09);
Одеської обласної державної адміністрації (лист № 14/04-24-8684/525 від 30.01.09);
Черкаської обласної державної адміністрації (лист № 01-27/6094 від 11.02.2009);
Чернігівської обласної державної адміністрації (лист № 04-11/169 від 26.01.09);
Волинської обласної державної адміністрації (лист № 44/4.2.3 від 12.01.09).
Разом надіслано 68 відгуків та пропозицій.
У ході їх опрацювання враховано 41 відгук та пропозицію (60,3%), враховано частково – 7 відгуків та пропозицій (10,2%), відхилено – 20 відгуків та пропозицій (29,4%).
Зауваження і пропозиції були внесені до всіх розділів проекту ДБН.
Розширено розділ "Терміни та визначення”.
З розділу 4 "Загальні положення” вилучені положення щодо складу проекту, а також вимоги до розбивочних та посадочних креслень. Наведено посилання на відповідні нормативні документи.
До першої редакції ДБН додано нові підрозділи "Громадські вбиральні” та "Зелені насадження”, а також додаток Б (довідковий) щодо обладнання дитячих майданчиків.
Не враховані відгуки, пов’язанні з викладенням нормативного документу, як такі, що суперечать вимогам ДСТУ 1.5:2003 "Правила побудови, викладання, оформлення та вимоги до змісту нормативних документів”.
Джерела інформації:
1. Руководящий технический материал "Правила технической эксплуатации и нормирования численности обслуживающего персонала и оборудования пляжей общего назначения”, РТМ 204 УССР 11986.
2. СанПиН 42-128-4690-88 "Правила санитарного содержания территорий населенных мест”, затверджені Головним санітарним лікарем СРСР 5.08.88.
3. "Про затвердження Змін до Інструкції з технічної інвентаризації зелених насаджень у містах та селищах міського типу України”. Наказ Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 16.01.07 № 8, зареєстрований у Мін’юсті 30.01.07 за № 82/13349.
4. "Про затвердження Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах”. Постанова Кабінету Міністрів України від 01.08.06 № 1045.
5. "Про затвердження Порядку визначення відновної вартості об’єктів благоустрою”. Постанова Кабінету Міністрів України від 15.06.06 № 826.
Категорія: Нормативні стандарти щодо доступності інвалідів | Додав: Moder (12.07.2012)
Переглядів: 1706 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0