Вітаю Вас Гість!
Вівторок, 21.05.2024, 12:25
Головна | Реєстрація | Вхід | RSS

Меню сайту

Форма входу

Наше опитування

Яким проблемам інвалідів слід приділити увагу на нашому сайті
Всього відповідей: 129

Пошук

Архів записів

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2020 » Вересень » 17 » Відкритий лист Президенту України
12:32
Відкритий лист Президенту України
Розміщую текст офіційного звернення ГО ВГО ВППІ:
ЗВЕРНЕННЯ
Шановний Володимире Олександровичу!
До Вас звертається ГО «ВГО «ВППІ» у зв’язку з порушенням встановленого Кабінетом Міністрів України порядку надання фінансової підтримки всеукраїнським громадським організаціям осіб з інвалідністю.
До 2020 року ці об’єднання громадян фінансувалися з державного бюджету за критеріями, визначеними Постановою Кабінету Міністрів № 183 від 14 березня 2018 року. Однак, у поточному році без додержання порядку, законодавчо встановленого Кабінетом Міністрів України, Міністерство соціальної політики змінило правила і, без належного обговорення з усіма зацікавленими інститутами громадянського суспільства, запровадило істотні зміни, внаслідок яких у нерівних можливостях на отримання державної фінансової підтримки виявилася більшість суб’єктів права на неї.
По-перше, застосовуючи для визначення ВГОІ, які можуть претендувати на державну підтримку, замість згаданої вище Постанови № 183 Постанову № 166, яку не було підтримано ані Громадською радою при Міністерстві соціальної політики України, ані всеукраїнськими громадськими організаціями, що мали право на обговорення відповідних змін у чинному порядку, на підставі Постанови №166, ініційованої Міністерством соціальної політики, було внесено зміни до Постанови № 1049, якою регламентується проведення конкурсів. Однак всеукраїнські організації людей з інвалідністю завжди отримували фінансову підтримку з державного бюджету за окремим законодавством і незрозуміло, чому воно було змінене. Адже корупційну складову таким чином не тільки не було усунуто, а й навпаки - з’явилося більше засобів для маніпуляцій, що не може не викликати адекватної реакції більшості ВГОІ.
Згаданими змінами надано право на фінансування з державного бюджету громадським організаціям людей з інвалідністю не тільки всеукраїнським, але й місцевим, тобто тим, які діють на території певних адміністративно-територіальних одиниць - області, міста, районну міста, об’єднання територіальних громад, що є порушенням принципу децентралізації. Чинний до зазначених змін порядок справедливо забезпечував фінансову підтримку всеукраїнським організаціям з державного бюджету, а місцевим – з бюджету, відповідного території поширення діяльності громадського формування, тобто з обласного, міського, ОТГ.
По-друге, запровадження зміни Порядку з липня місяця та подальших змін до цього Порядку, тобто посеред бюджетного (звітного, планового) року, зміни умов і термінів подання документів на конкурс, не дотримання рівності прав перед законом, по суті, призвело до вимушеного згортання запланованих на цей рік заходів, на які очікували їх інвалідизовані споживачі, зокрема й нашою всеукраїнською громадською організацією. А деякі ВГОІ фактично призупинили свою діяльність, оскільки, зважаючи на скрутні фінансові умови, в яких знаходиться більшість людей з інвалідністю, не варто сподіватися на сплату членських внесків, або ці внески є мізерними, нездатними покрити утримання хоча б апарату таких об’єднань громадян. Внаслідок зміни умов надання державної фінансової підтримки, більшість із ВГОІ, які фінансувалися до 2019 року включно, втратили її, що призвело до руйнації організації проведення заходів, не виконання зобов’язань щодо оплати праці працівникам апарату, який в непоодиноких організаціях складається не більше аніж з 3-х осіб, але при цьому які сумлінно працюють на користь інтересів громадськості інвалідизованих громадян. І відбулося це не тому, що згадані організації не вміють складати конкурсні пропозиції, а через упередженість та заангажованість членів так званої «конкурсної комісії», про що буде докладно сказано трохи згодом.
Таким чином було штучно спровоковано колапс діяльності Всеукраїнських громадських організацій людей з інвалідністю, які мають величезний досвід роботи та за якими стоїть величезна кількість людей з інвалідністю, що вправі сподіватися на захист та підтримку з боку об’єднань громадян з інвалідністю, членами яких вони є. В свою чергу, ситуація що склалася, провокує соціальну напругу в державі, яка й без того є не стабільною в соціальному сенсі.
Повертаючись до складу «конкурсної комісії», хотілося б зауважити, що за період підготовки до проведення конкурсу вже сформований перший склад конкурсної комісії був безпідставно розпущений, а на його заміну з порушенням принципів доступності і забезпечення рівних можливостей, верховенства права і законності, справедливості та обґрунтованості, діючи неурегульовано і непрозоро, адміністрацією Міністерства соціальної політики був сформований інший склад конкурсної комісії.
Загалом не маючи нічого проти запровадження конкурсних засад надання фінансової підтримки, вважаємо, що юридичний механізм проведення конкурсу має ґрунтуватись виключно на законодавстві України, до системи якого входять й чинні для України міжнародні договори. На виконання ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесення змін до чинного законодавства не припустимо допускати звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод людини, кожної, як тієї, що активно здійснює громадську діяльність, так і тієї, яка споживає продукований ВГОІ у процесі своєї діяльності результат.
Тож, замість створення рівних умов для всіх ВГОІ та ГОІ, приймаються і втілюються правила, які внаслідок їх юридичної недосконалості й непрозорості, викликають обурення широких кіл та соціальне збудження у середовищі цільових суспільних груп, хвилювання і стурбованість громадсько-політичних активістів. Зрештою, викладене створює підґрунтя для небезпідставних припущень, що кошти, отримані організаціями-переможцями конкурсу, насправді не будуть освоєні до кінця року, а отже – і не будуть належно використані за цільовим призначенням.
На наш погляд, найбільш попитовим потребам широкому загалу інвалідизованих співвітчизників не відповідає умова конкурсу, за якої фінансова допомога здебільшого надається на конференції і семінари, обговорення питань на яких аж ніяк не сприяє позитивним змінам в житті людей з інвалідністю. Видання книг без урахування потреб читачів, які різняться як за різними нозологіями (серед яких найбільш ускладнений доступ до книг існує у незрячих), так і за колом інтересів, роду зайнять, рівня інтелектуального розвитку та сфери самореалізації, вивчених та сформульованих у певному плановому документі ВГО, є звичайним марнотратством.
Водночас, беручи власний досвід участі в конкурсах, в тому числі – міжнародних, не можемо не зазначити, що результати попередніх і запланованих заходів учасників потребують перевірки як на відсутність корупційної складової, так і на викриття некомпетентності відповідальних за використання отриманих на безповоротній цільовій основі коштів.
Утім, непрозорість та упередженість цьогорічної процедури проведення конкурсу на отримання ГО, ВГО державної фінансової допомоги викривається тим фактом, що саме з організацій, опікуваних авторитетною з-посеред середовища громадського руху у вищому ешелоні державної влади посадовою особою, перемогли більше двох проектів, а інші об’єднання громадян з інвалідністю, з числа саме тих, які заперечували проти внесення посеред року змін до конкурсних правил і були проти фінансування на хибно виписаних конкурсних умовах, не були включені до складу робочих груп, будучи позбавленими можливості приймати участі в конкурсних процедурах, та, попри їх багаторічний досвід роботи в соціальній сфері та отриманні грантів, були штучно усунуті від організації проведення і контролю громадськості за проведенням конкурсу, а подані ними проекти не отримали ні копійки.
Окрім того, щонайменше несправедливим є подвійне фінансування поданих одним з учасників конкурсу проектів, які, з одного боку, вже отримували фінансування від міжнародних донорських організацій, з іншого, були профінансовані за результатами проведеного конкурсу. Таким чином, має місце виділення коштів на проект, який раніше вже було виконано, що, в свою чергу, свідчить про ознаки неправомірного спрямування бюджетних коштів.
Не інакше як порушенням прав інших об’єднань громадян з інвалідністю і таким, що суперечить чинному законодавству та засадам міжнародних стандартів у сфері надання фінансової підтримки діючим ВГОІ та ГОІ ми можемо назвати отримання Українським товариством сліпих (УТОС) та Українським товариством глухих (УТОГ) згаданої підтримки на безпідставно привілейованих умовах, а саме поза конкурсом.
Крім того, трьом структурним одиницям ВГО УТОГ зі статусом регіональних організацій було надано з бюджету додаткову фінансову підтримку, вже на засадах, хоча й формальних, проведення процедури конкурсу. Тобто, знову вбачається подвійне фінансування: спочатку наданням фінансової пдітримки всеукраїнській організації УТОГ, а потім - трьом її структурним підрозділам, але з тією з метою, що і всеукраїнському об’єднанню, складовою частиною якого вони є.
Виходячи з викладеного, враховуючи допущені під час підготовки та проведення конкурсу порушення, домагаючись усунення обґрунтованих сумнівів щодо неупередженості відповідального органу за підготовку та забезпечення конкурсних змагань, запровадження відповідного законодавству України і міжнародним договорам правового механізму проведення конкурсу без привілей та не допущення до конкурсу виконаних за рахунок грантів проектів, маючи на меті запобігання подвійного фінансування громадських організацій через опосередкування їх місцевими структурними підрозділами з місцевих бюджетів та через основну організацію, яка власне утворює всеукраїнське об’єднання УТОС чи УТОГ, фінансової допомоги також з державного бюджету, бажаючи досягти мирного урегулювання спорів, що виникли з наданням ВГОІ державної фінансової підтримки в 2020 році з використанням привілеїв для традиційних організацій УТОС та УТОГ, -
ВИМАГАЄМО:
1. Зупинити впровадження і реалізацію в Україні проекту фінансової підтримки всеукраїнських громадських організацій людей з інвалідністю на конкурсних засадах.
2. Провести аудит принципів організації та наявності підстав для впровадження конкурсних засад замість фінансової підтримки ВГОІ.
3. скасувати фінансування на конкурсних засадах, і, на підставі проведеного аудиту, здійснити неупереджений аналіз результатів конкурсу, що містив ознаки корупційної складової;
4. напрацювати прозорі, недискримінаційні умови проведення конкурсу, з чіткими та зрозумілими «правилами гри», незалежними комісіями, механізмами контролю за всіма процесами,
5. в обов’язковому порядку - залучення всеукраїнських громадських організацій до формування «правил гри» і всіх інших процесів підготовки та проведення конкурсу,
6. скасувати зміни до законодавства, що дозволяють здійснювати фінансову підтримку місцевих організацій з державного бюджету. Це дозволить уникнути подвійного фінансування місцевих організацій як з державного, так і з місцевого бюджетів;
7. попередньо напрацювати спільно з всеукраїнськими громадськими організаціями принципи надання фінансової підтримки всеукраїнських громадських організацій з державного бюджету, місцевих громадських організацій – з місцевих бюджетів, і лише після цього, на підставі погодженого громадянським суспільством документу, впроваджувати засади фінансування;
8. формувати склад конкурсної комісії під постійним контролем громадських організацій осіб з інвалідністю і лише за погодженням з ними. Більшість в конкурсній комісії повинна належати саме об’єднанням громадян з інвалідністю;
9. Умови надання фінансової підтримки мають бути рівними для всіх об’єднань громадян.
З метою врегулювання ситуації, що склалася з фінансовою підтримкою ВГОІ в 2020 році, вимагаємо:
- Скасувати результати конкурсу, проведеного в 2020 році, як такого, що суперечить чинному законодавству, порушує конституційні права людей з інвалідністю, Конституцію України та норми міжнародного права, має ознаки корупційної змови;
- За свідомі чи несвідомі прорахунки в організації і веденні соціальної політики з ознаками корупційних дій, нанесення іміджевої шкоди державі Україна і особисто Президенту України, звільнити з займаних посад прем’єр-міністра України міністра соціальної політики України, та Уповноваженого Президента з питань осіб з інвалідністю (на користь організацій, які практично в повному складі, прямо чи опосередковано належать до сфери його впливу) відбувся цинічний та безпардонний перерозподіл бюджетних коштів, Урядового уповноваженого з питань осіб з інвалідністю,
- Кошти, що були перерозподілені на потреби конкурсу в 2020 фінансовому році, пропорційно розділити між 20 організаціями, які отримували таку підтримку в 2019 році і, відповідно, подавали документи на її отримання в 2020 році до 31 травня 2019 року, згідно вимог Постанови № 183 від 14 березня 2018 року.
- В випадку, якщо зацікавлені сторони не погодяться з цією пропозицією, повернути виділені кошти до державного бюджету України.
Голова ГО ВГО «Всеукраїнський парламент
працездатних інвалідів»
Переглядів: 170 | Додав: vuppi14 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: